Architekt to zawód z przyszłością na europejskim rynku pracy

Posted on 04/12/2018 7:49am

Każdy dom ma własna historię. Nie chodzi jedynie o poprzednich właścicieli, a raczej o cały proces powstawania danego budynku. Najpierw należało kupić ziemię, potem zacząć się zastanawiać jak chcielibyśmy, by wyglądał nasz dom. To jest rzeczywiście szalenie istotny etap – decyzje w kwestii wyglądu. Konkrety są później, gdy idzie się do biura projektowego i rozmawia z architektem. W tym momencie należy w miarę konkretnie opowiedzieć jakie są nasze oczekiwania i jakie ogólnie projekty domów nas interesują.


Projektowanie wnętrz
Author: atl10trader
Source: http://www.flickr.com
Nie jest łatwo wszystko sobie wyobrażać, z tego powodu zawsze możemy obejrzeć projekty, które już są stworzone. najistotniejsze, żebyśmy mieli pewność, czy chcemy mieć dom piętrowy czy wolimy jeden poziom. Powinniśmy wiedzieć ile chcemy posiadać pokoi, czy chcielibyśmy mieć kuchnię otwartą czy zamkniętą. Jest wiele istotnych elementów, o których trzeba zdecydować. Po takiej rozmowie architekt zrobi wstępny projekt, dzięki któremu zobaczymy ogół i będziemy mogli stwierdzić, czy tego właśnie oczekujemy czy może jednak wolelibyśmy wnieść jeszcze jakieś poprawki.

W taki sposób zaczyna się historia domu. Później dochodzi sama budowa, która bywa, że ma jakieś opóźnienia, dochodzi nasze zdenerwowanie, bo nie mamy pojęcia czy wszystko zakończy się w określonym przez nas czasie. Później wejście do surowego budynku, do naszego domu, który trzeba pomalować, a potem urządzić według swojego gustu. Jednak by cokolwiek urządzić, w nam odpowiadający sposób, projekt domu musi być naprawdę dobry.

Domy o jakich dawniej można jedynie pomarzyć


Dawniej mogliśmy zauważyć bardzo dużo wręcz bardzo podobnych domów. Prawie niczym się wyróżniały. Niestety kiedyś projekty domów były tworzone na jedno kopyto, bo ludzie mieli takie oczekiwania. Ludzie po prostu byli szczęśliwi, że będą mieli swój dom (http://mtproject.pl/inwestycja/). Bywało, że nawet nie zgłaszali się do architekta, który powiedziałby im w jaki sposób wszystko należy budować. Dlatego ludzie budowali, jak najprościej, żeby dom po prostu się trzymał.


biuro projektowe
Author: Green Office Engro
Source: http://www.flickr.com
A w obecnych czasach jest całkowicie odwrotnie. Wszystko nawet mała zmiana musi być zatwierdzona przez architekta. Dzięki temu domy wyglądają rzeczywiście okazale. Choć czasem, zdarzają się wyjątki i coś jest przerysowane, ale to być może również był zamysł domowników i architekta. Jednak należy zaznaczyć, że częściej domy cieszą oko niż sprawiają, że chcemy odwrócić wzrok.

Tags: dom, ludzie, etap