Co jest istotne jeżeli chodzi o doskonałą iluminację świetlną miast? Które kwestie są tu najważniejsze?

Posted on 10/02/2019 4:42am

Właściwe oświetlenie to coś co potrafi odmienić klimat każdego pokoju, mieszkania, lecz również miasta. Niektórym wydaje się, że miejskie oświetlenie to jedynie jakieś latarnie i nic więcej jednak to światło jak i neony to ogromnie istotny element tworzący przestrzeń miejską po zmroku. Tego typu iluminacja rozświetla przestrzeń ulic, placów osiedli, parków.

reklamy typu led
Author: 7 w d
Source: http://www.flickr.com
Taka iluminacja jest ozdobą dla miejskiej architektury takiej jak wielkie budowle, stare kamienice czy choćby mosty. Całość może mieć nową, ładną formę w nocy sprawiając niesamowite wrażenie. Pomimo dużego postępu wciąż jeszcze jest możliwe w tej kwestii wiele osiągnąć. Co można zrobić by przestrzeń miejska wyglądała jeszcze lepiej?Chyba dla każdego jasne jest, że właściwe oświetlenie poprawia wygląd i klimat miejskiej przestrzeni. Iluminacje świetlne nadają całkiem innego oraz interesującego wyglądu. Zapewne wiele ludzi podziwia każdego roku ładne, świąteczne ozdoby. Często nie możemy się ich doczekać, uwielbiamy na nie patrzeć oraz pokonujemy czasami wiele kilometrów właśnie po to ażeby móc je podziwiać. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakie są tego koszty. Ile trzeba pracy ażeby wszystko dobrze zaplanować. Nie myślimy wtedy o tym, iż standardowe oświetlenie ulicy wymaga równie dużo pracy tylko w dłuższym czasie. Tu ważny jest efekt długofalowy, a oprócz wizualnego efektu końcowego istotne jest też coś jeszcze.

Jak mowa o oświetleniu miasta niesamowicie istotna jest ekologia. W takim momencie doskonale sprawdzi się oświetlenie uliczne led. Latarnie takie zużywają mniejszą ilość energii. Można znacząco zmniejszyć koszty wiążące się z eksploatowaniem, konserwacją, wymianą lamp ulicznych. Takie oszczędności są bez wątpienia czymś pożądanym w budżecie miast.

Do podświetlenia fragmentów budynków, przejść, miejsc z rzadka odwiedzanych przez ludzi doskonale nadadzą się naświetlacze led z czujnikiem ruchu. Pozwolą one na wykorzystanie energii tylko wtedy jak jest to konieczne, obniżając tym samym całkowite energii elektrycznej. Samorządy w mieście z roku na rok wciąż bardziej są świadome tego jak istotne jest znaczenie oświetlenia kiedy mowa o estetycznej stronie miasta. Kompromis pomiędzy estetyką i ładnym efektem, a kosztami, jakie trzeba ponieść jest czymś bardzo trudnym do osiągnięcia, ale całe szczęście wykonalnym.

Tags: LED, oświetlenie, ozdoby, ekologia, architektura