Indywidualna instalacja LPG interesującą alternatywą dla metanu

Posted on 12/06/2019 7:25am

Niestety nie każdy może wykorzystywać dobrodziejstwa sieci gazowej postawionej przez gminę.
Nierzadko ma miejsce taka sytuacja w miejscowościach położonych w górach, gdzie doprowadzenie powszechnej sieci gazowniczej jest nieekonomiczne z uwagi na niesprzyjające ukształtowanie obszaru bądź nie za wielką liczbę abonentów firmy by stało się to zadowalające dla dla przedsiębiorstwa które ma koncesje na dostarczanie samorządowi paliwa w postaci gazowej.

palnik gazowy
Source: http://www.sxc.hu
Mamy wówczas parę innych wariantów dostarczenia gazu do naszego mieszkania. Pierwszą opcją jest zakup zbiornika LPG, przyłączenie zasobnika do kuchenki i indywidualna wymiana go po określonym czasie na wypełniony zasobnik z gazem.

Masz chęć pogłębić swoją wiedzę na taki temat? Zachęcamy zatem do przejścia do nowej witryny. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (https://golombiewski.com.pl/).

Jest to opłacalne wyjście jeżeli propan w gospodarstwie domowym stosujemy do pieczenia, jednakże nagrzewamy budynek w inny sposób. Kiedy jednak postanowimy, iż będziemy nagrzewać nasze gniazdko i zarazem gotować z pomocą propanu, lepiej ekonomiczne jest zainstalowanie indywidualnej instalacji na gaz płynny. Owa instalacja to system zbiorników LPG, rurociągu doprowadzającego gaz płynny do budynku albo też grupy domów. Są do wyboru 2 odmienne rodzaje konstrukcji. Poczytaj więcej - gaz propan.


liczniki gazu
Author: Peretz Partensky
Source: http://www.flickr.com
Pierwszą z alternatyw jest zbiornik LPG wolno stojący, drugą natomiast opcją jest zasobnik zakopany pod ziemią. Decyzja bezapelacyjnie należy do właściciela. Moim zdaniem podziemne zbiorniki LPG są wygodniejsze i przez to bardziej praktyczne chociaż na starcie pracy przy budowie jest sporzej. Należy dla przykładu wygrzebać akuratnie głęboki wykop żeby dało się zgodnie z wymogami prawa postawić zbiornik LPG. Wykop wedle przepisów budowlanych winien być długi na 4 metry, na 3 m szeroki, głęboki na 2,5 m. Zbiorniki LPG ustawiane są na murowanej podstawie o wielkości dwa na 1,5 metra, o grubości 25 cm. Zbiornik LPG jest do podstawy wmurowany betonem oraz dodatkowo zabezpieczony stalowymi kotwami.

Zbiornik należy zasypać w pierwszej warstwie z dużą ostrożnością piachem by nie zedrzeć warstewki antykorozyjnej. Przedstawiona instalacja gazowa wymaga od eksploatatora zameldowania zamiaru budowy w urzędzie gminnym i wystąpienia o pozwolenie na przebudowę instalacji gazowej. Do podania trzeba dodać plan sytuacyjny z naznaczeniem odległości od domów, z zaznaczeniem stref bezpieczeństwa, mierzonych od wierzchniego rantu zbiornika LPG (poczytaj więcej). Nim uruchomimy instalację wymagane jest przyjęcie techniczne instalacji LPG przez upełnomocnioną osobę (z reguły pracownika firmy dostarczającej gaz).

Tags: gaz, instalacja, LPG, zbiornik