Jak można wykorzystywać energię promieni słonecznych, zasada funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.

Posted on 11/07/2019 7:35am

Słońce to najpotężniejsze źródło energii na Ziemi, tak naprawdę można stwierdzić, że dzięki niemu istnieje na ziemi życie. Naukowcy od wielu lat próbują w jakiś sposób ujarzmić tę energię i zaczyna im to coraz lepiej wychodzić, choć do spektakularnych sukcesów jest jeszcze daleko.


akumulatory do fotowoltaiki


dom jednorodzinny
Author: OknoPlus
Source: OknoPlus
Najpowszechniejsze jest wykorzystywanie światła słonecznego do przetworzenia w energię elektryczną w specjalnych ogniwach. Nauka, jaka się zajmuje takimi procesami jest nazywana fotowoltaiką i można zauważyć dzisiaj jej niezwykle dynamiczny rozwój. Powodów na to jest kilka, lecz w zasadzie wszystkie sprowadzają się do jednego. Ludzie szukają ekologicznej, taniej energii, a ta ze światła słonecznego idealnie będzie się do tego nadawać, trzeba się tylko nauczyć ją tworzyć i magazynować. Dziś technologie zamieniające światło na prąd są stosunkowo drogie, ale intensywne badania prowadzone w tej dziedzinie dają nadzieję na znaczne obniżki cen. A wówczas jedynie krok będzie czekał ludzi do tego, żeby zacząć z takiej energii na wielką skalę korzystać, bo w wielu regionach świata na brak słońca raczej nie można narzekać.


Panele które przetwarzają słoneczną energię na prąd elektryczny mają jedną zasadniczą wadę, to znaczy nie potrafią go magazynować. Doskonale to widać przykładowo w kalkulatorach słonecznych, które w jasnym pomieszczeniu funkcjonują bardzo dobrze, ale po ograniczeniu źródła światła gasną bardzo szybko.

Czy niezbędne jest Ci kompleksowe objaśnienie (https://www.pademeble.pl/220-meble-puszman) tego tematu z różnymi wątkami? Mamy dla Ciebie dobrą informację - znajdziesz je w tym linku.

Efektem tego jest działanie urządzeń zasilanych słońcem jedynie wtedy, gdy ono świeci, a w końcu kiedyś zawsze następuje nawet kilkugodzinna noc, w czasie panują ciemności. Z takich powodów w tego typu układach zasilających opartych na słońcu przeważnie montuje się zestawy akumulatorów, mające za zadanie magazynowanie prądu w czasie dnia, tak żeby w ciemności dało się z niego korzystać.


Akumulatory do fotowoltaiki są odpowiednio projektowane pod kątem układów tego typu, mają tak dobrane parametry pracy, aby jak najefektywniej gromadzić to, co wytworzą ogniwa. Przeważnie stosowane są w tym celu wersje żelowe, one mają najlepsze parametry i funkcjonalność.

Tags: Lato, części, moc, plan, miejsca