Kolor elewacji – jakim sposobem dobrać należyty

Posted on 09/04/2019 9:55am

Zależnie od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w środowisko lub też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie jedynie chroni zewnętrzne mury domku przed wrogim działaniem czynników pogodowych, lecz też jest jego ozdobą.


A na wygląd elewacji oddziaływa między innymi zabarwienie. Toteż jego wybór powinien być starannie przemyślany i stosowany z umiarem a także umiarem.
elewacja
Author: Shutterstock
Source: Shutterstock

Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie powinniśmy zapominać, że powinna ona dodawać budynkowi urody i równocześnie nie zakłócać jego relacji z otaczającą go przyrodą. Nie powinna zatem wybijać się z otoczenia, lecz akcentować związek z nim. Elewacja w jaskrawych oranżach, fioletach bądź czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wdrażając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię. Takie kolory zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi zieleniami, szarościami, beżami, występującymi w przyrodzie - będzie także zharmonizowanie kolorystyki elewacji domku z barwą innych, zauważalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką okienną, cokołami, parapetami itd. Przy czym należyty efekt estetyczny możesz uzyskać zarówno wybierając kolory wszystkich tychże fragmentów a także szczegółów z tej samej gamy odcieni, różnicując tylko ich odcienie, jak i dobierając je na zasadzie kontrastu. Stosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak wprawnego oka a także znajomości reguł zestawiania zabarwień. By nie popełnić błędu, wybór kontrastowych kolorów lepiej zatem powierzyć projektantowi, jaki ma wiedzę a także praktykę w tworzeniu zestawień kolorystycznych.


Z pomocą koloru elewacji możesz również wizualnie korygować niekorzystne proporcje obiektu. Przykładowo, sylwetka niskiego i rozłożystego domu z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, zaś duży jak też wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.Tak linie wertykalne, jak i poziome, trzeba jednak stosować roztropnie, żeby nazbyt nie „wyciągnąć” domku górę lub nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który możesz też wykorzystać jest cegła - kliknij hiperłącze - ceramiczna pełna - przejdź do strony producenta.

Tags: wygląd, drzwi, efekt