Najważniejsze parametry kominów technicznych, zasady ich budowy i zastosowanie w zakładach przemysłowych.

Posted on 11/07/2019 7:34am

Większość osób na pewno nie raz widziała wielkie kominy gdzieś obok fabryk, nad jakimi się unosiły duże ilości dymu. Kominy takie można zobaczyć w niejednym miejscu, szczególnie na przemysłowych terenach, przy fabrykach czy elektrociepłowniach.
Fabryka
Author: Alexander Synaptic
Source: http://www.flickr.com
Jedne będą mieć szerokie doły, są grube i niezbyt wysokie, takie przeważnie będą wykorzystywane jako chłodnice. Z kolei inne wznoszą się kilkadziesiąt lub nawet więcej metrów ponad teren, są wysokie i strzeliste. Niekiedy świecą na nich kolorowe lampki, mające za zadanie informować pilotów o tym, że taki wysoki komin jest na ich drodze. Lecz mimo że większość ludzi je widziała, to tak naprawdę mało kto wie, w jaki sposób się je planuje i jak są zrobione. Ludzie widzą tylko zewnętrzną ich część i wylatujący dym, lecz tego co jest w środku komina, jego podstawy i instalacji doprowadzającej już nie. A w rzeczywistości ta widoczna część to tylko jeden z paru ważnych elementów ogólnej kominowej instalacji do wypuszczania spalin.Te największe kominy znane są niejednej osobie, lecz w rzeczywistości wszystkich małych i dużych kominów jest całe mnóstwo. Tak naprawdę ich podstawowym zadaniem jest wypuszczanie dymu, powietrza albo spalin do atmosfery. Często wykorzystywane są przy wentylacji i wietrzeniu hal i dużych pomieszczeń, a ich podstawowe wykorzystanie będzie w przemyśle metalurgicznym, hutniczym i energetycznym. Kominy przemysłowe mogą mieć niezwykle zróżnicowaną budowę, w zależności od wysokości i przeznaczenia mają jeden lub więcej roboczych przewodów kominowych. Bardzo różnorodne są też materiały, z jakich są zbudowane. Do niedawna najpopularniejsze były kominy żelbetonowe i wykonane z ceramiki, ale coraz chętniej projektuje i wykonuje się obiekty wykonane ze stali czy tworzyw sztucznych.

Tak samo przyciągające uwagę publikacje odnoszące się do omawianej tematyki znajdziesz tutaj - sprawdź więcej w tym serwisie (https://umebluje.pl/meble/fotele/982). Poznasz taką kwestię od innej strony!

Bardzo ważnym etapem realizacji kominów jest jego projekt - to wtedy liczy się niezbędne wymiary, czyli wysokość i przekrój. Komin powinien być tak zaprojektowany, aby odprowadzał wszystkie spaliny, a jednocześnie dostarczał niezbędne do dobrego spalania powietrze.

Tags: projekt, ludzie, kominy, obiekty, spaliny