Najważniejsze sposoby wykorzystania sprężyn w urządzeniach domowych i przemysłowych.

Posted on 13/07/2019 7:36am

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że chyba pierwszą sprężyną wykorzystywaną przez ludzi były łuki, dzięki naciągnięciu i zmagazynowaniu energii kinetycznej można było za ich pomocą strzelać strzałami na duże odległości. Dzisiaj sprężyny są bardzo wszechstronnie wykorzystywane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu.


Source: http://www.sxc.hu/
Nawet najprostsze urządzenia i sprzęty domowe najczęściej kilka sprężyn będą w sobie zawierać, chociażby przy mechanizmie otwierania drzwi. Jednak zdecydowana ich większość będzie doskonale schowana w środku mechanizmów, tak więc w praktyce nawet można nie zauważyć ich obecności. Doskonałym przykładem wykorzystania sprężyn są klasyczne zegary i zegarki, w nich poprzez energię, którą oddaje odpowiednio naciągnięta sprężyna zegar może odmierzać czas. Do wytwarzania sprężyn używa się przeważnie stal w odpowiednim gatunku. W ostatnim czasie metalurgiczny przemysł (modelarstwo odlewnicze) bardzo mocno się rozwinął w tej dziedzinie, i opracowano wiele nowych rodzajów stali, które dają sporo możliwości dla inżynierów i projektantów.

Sprężyny produkowane są w ogromnej ilości rozmiarów i odmian, od całkiem małych używanych w ręcznych zegarkach aż po kilkudziesięciokilogramowe, używane w ciężkich lokomotywach czy ciężarówkach. Najczęściej używane są dwa rodzaje sprężyn, czyli ściskane i rozciągane. W sprężynach rozciąganych zwoje znajdują się obok siebie, jeżeli sprężyna będzie rozciągana, to będzie ona gromadziła energię, a po zwolnieniu z powrotem wróci do swojej pozycji.

Ta wskazówka z serwisu (http://www.bautec-lodz.pl/) będzie Ci odpowiadać, gdyż też traktuje o poruszanym w tym artykule wątku. Co równie ważne, robi to w zajmujący sposób.

Rozciągane sprężyny mają przeważnie na swoich końcach odpowiednie zaczepy, przez które da się je przymocować w odpowiednim miejscu.


Sprężyna na czarnym tle
Author: http://pixabay.com/
Source: http://pixabay.com/
Inne działanie mają sprężyny ściskane, podczas spoczynku pomiędzy ich zwojami jest pewna odległość, a jeśli się przyłoży siłę zaczynają się one ściskać. Doskonałymm przykładem tego typu sprężyn są sprężyny używane w zawieszeniach samochodów. Z innych często stosowanych rodzajów sprężyn można jeszcze wymienić sprężyny spiralne, wykorzystywane w zegarkach, oraz sprężyny płaskie, przykładowo resory w samochodach.

Tags: Energia, sprzęt, zaczepy, resory