Sposoby na wilgoć w domu

Posted on 14/03/2019 7:48pm

termometr
Author: Forecaster
Source: Forecaster
Kłopot wilgoci jest dosyć typowy. Zwykłe kuchenne procesy mogą wpłynąć na poziom wilgoci.
Konsekwencją mogą być problemy z pleśnią i grzybem. Jak osuszyć powietrze?

Właściwa wilgotność w domu powinna wynosić mniej więcej 45-60%. Zbyt wysuszone powietrze jest również niebezpieczne jak nadmierna wilgoć. Gdy w mieszkaniu miernik wilgotności pokazuje ciągle inne wyniki, to oznacza, że szybko trzeba zainwestować w sprawne wentylatory domowe. Kiedy problem wilgoci narasta, a na ścianie i w rogach pomieszczenia widoczne są już jego skutki, należy poważnie przejść do suszenia mieszkania. Grzyby to oczywiście pasożyty, a znamy ich niekorzystny wpływ na zdrowie.

Zabezpieczenie przed wilgocią
Dobrze kontrolować poziom wilgoci i atakować problem od razu. Zdarza się, że problem wilgoci pojawia się w zimie, gdy w mieszkaniu jest zimno. W tym czasie wystarczy tylko porządne podgrzanie łazienki, jednak to raczej zbyt drogi sposób. Dobry osuszacz pomoże pilnować jej poziomu, a jeżeli pasożyt zamieszkał na ścianie już na dobre, trzeba go szybko zniszczyć za pomocą specjalnych środków.

osuszacz powietrza
Source: http://www.pneuma.pl/
Domowy osuszacz powietrza
Skutecznym sposobem walki z wilgocią jest właśnie osuszacz powietrza. Działanie opiera na skraplaniu wilgoci, a przez kilka godzin pracy jest w stanie wyciągnąć nawet wiaderko wody. Działa nawet w zniszczonym wodą mieszkaniu – to jest zależne od mocy urządzenia. W domu działają osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Te pierwsze nadają się świetnie do wychłodzonych piwnic – specjalny sylikonowy granulat pochłania wilgoć, a wydmuchiwane powietrze jest już ciepłe. Osuszacze kondensacyjne posiadają odpowiednie pojemniki, do których spływa woda.

Duża wilgoć może być wynikiem braku izolacji i wentylacji budynku. Jeśli projektujemy dom, trzeba dbać o odpowiednią konstrukcję obu systemów. Oprócz tego konieczne jest także wietrzenie pomieszczeń. W łazience bez okien można po prostu umieścić kompaktowy osuszacz powietrza i stale obniżać poziom wilgoci.

Tags: budynek, zdrowie, praca, wilgoć, osuszacz powietrza, powietrze

Author: Adrian
Source: Uni-lux.pl