Zatroszcz się o własny ogród i wykorzystaj odpady organiczne do utworzenia odżywczego nawozu dla twoich roślin

Posted on 10/02/2019 9:00am

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym w jaki sposób należy troszczyć się o środowisko i poprawne gospodarowanie odpadami. Jeśli posiadamy działkę lub ogród możemy samodzielnie zadbać o wykorzystanie odpadów zielonych tworząc kompostowniki.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak mnóstwo korzyści przynosi stworzenie kompostownika w swoim ogrodzie. Rośliny czasem potrzebują czegoś, co wspomoże ich rozwój i dostarczy im niezbędnych składników. W takich przypadkach często sięgamy po nawozy i inne środki do pielęgnowania roślin. Możemy jednak z nich zrezygnować kiedy mamy własny kompost. Wszelkiego typu odpady organiczne z kuchni czy też ścinki roślin i trawy można wykorzystać po raz kolejny, w postaci wspaniałej odżywki dla naszych roślin. Należy jednak wiedzieć które rośliny możemy wrzucić do kompostownika. Pewne z nich mogą zawierać niekorzystne dla innych gatunków roślin substancje. W sklepach możemy zakupić wiele środków, które wspomagają tworzenie się kompostu, jednakże najlepszym sposobem na odpowiedniej jakości kompost będzie pozwolenie na działanie siłom natury.
kompostownik
Author: SuSanA Secretariat
Source: http://www.flickr.com
Najkorzystniejszym miejscem na założenie kompostownika będzie dobrze nasłonecznione miejsce w naszym ogródku. Najlepiej, by było ono w oddalonym od pozostałej części działki miejscu, w którym będziemy mogli swobodnie przeprowadzać kompostowanie. Zwykle kompostownik przyjmuje formę skrzynki bądź zabudowanego wgłębienia w ziemi.Niekiedy również występuje w formie ozdobnej skrzyni, która bardzo dobrze komponuje się z resztą ogrodu. W miejscu kompostowania zachodzą naturalne procesy rozkładu substancji, które muszą przebiegać w określonych warunkach. Niezwykle istotne jest więc zagwarantowanie ciągłego dostępu do tlenu, światła i odpowiedniego drenażu- kompostowników nie możemy wykonywać na przykład na betonie albo na bruku. Istotne jest również, żeby nie wrzucać do kompostownika odpadków pochodzenia zwierzęcego, gdyż możemy w taki sposób przyciągnąć do swojego ogrodu gryzonie.

Kompost to niezwykle cenny produkt w każdym ogródku. Jeżeli pragniemy cieszyć się pięknymi roślinami, które będą wspomagane tylko tym, co daje nam natura, wykonajmy kompostownik we własnym ogrodzie.

Tags: ogród, rośliny, odpady